Férfi klimax

2017.11.20

Ha beszélhetünk férfi klimaxról, az jóval későbbi életkorban jelentkezik, mint a nőknél. Így, miközben az 50-es párok női tagja a változókori tünetekkel küszködik, a férfi számára egyre inkább érzékelhetővé válik, hogy pontosan hol is van a prosztatája, mivel egyre több panaszt okoz.

A prosztata megnagyobbodása gyakori jelenség, az 50 év feletti férfiak mintegy felét érinti. A jóindulatú elváltozás egyik okozója az öregedés folyamán bekövetkező hormonális változás, jellegzetes tünetei pedig a gyakoribb és nehezebb vizeletürítés, illetve az utócsepegés.

A méretbeli növekedésen kívül a prosztata jellemző betegsége a gyulladás és esetenként a rák is.

A sűrű vizelési inger, a vizelési képtelenség, fájdalom, hidegrázás és láz az akut prosztatagyulladás jele, amely orvosi kezelést igényel. A krónikus gyulladásnál nincs láz és jelentős fájdalom, a panaszok enyhébbek, de állandóan jelen vannak, így ez is kivizsgálást igényel.

A prosztatarák a leggyakrabban előforduló daganatfajta, felmérések szerint minden 7. férfi szembesül vele élete folyamán. Rendszeres szűréssel és korai felismeréssel azonbankezelhető a betegség.

Jó hír, hogy a prosztata rendszeres kiürítése pozitív hatással van a szervre, így az aktív nemi élet kifejezetten terápiás hatású. Megelőzése és kezelése során javítja az állapotot azintimtorna (ennek már férfiak számára kidolgozott változata is van), és a szűk alsónemű, nadrág kerülése.

Életmódtanácsok

  1. Kerüljük a túlsúlyt, maradjunk vékonyak, sportoljunk minimum napi 30 percet!
  2. Minél többféle zöldséget, gyümölcsöt együnk, kerüljük a cukros üdítőket és az energiában gazdag ételeket!
  3. Együnk kevesebb vörös húst (pl. marha, sertés és bárány), válasszuk a legkevésbé feldolgozott húsokat!
  4. Csökkentsük az alkoholbevitelt, ne igyunk többet napi egy pohár bornál!
  5. Kerüljük a túlzottan sós ételeket, a rágcsálnivalókat!
  6. Ne diagnosztizáljuk magunkat, a kivizsgálás és a kezelés érdekében idejében forduljunk szakorvoshoz!

A torontói egyetemen az élelmiszerek és tápanyagok egészségre gyakorolt hatásának vizsgálata során a prosztatarák megelőzése céljából is tesztelték számos élelmiszer védőhatását. Különös figyelmet fordítottak az E-vitamin, szelén, D-vitamin, zöld tea, és a paradicsomban található likopin emberi szervezetre gyakorolt pozitív hatására. A vélhetően ugyancsak jó hatású gránátalma még nem került be a vizsgálati programba.

A prosztata megnagyobbodása és gyulladása szempontjából az alábbi élelmiszerek gyógyhatása már bizonyított:

  • Tökmag, tökmagolaj és az ezeket tartalmazó készítmények;
  • Mogyoró, dió, telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajak (például szezám- és olívaolaj);
  • Keresztes virágúak (brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta) védőanyaguk a diindolmetán;
  • Tengeri alga, tengeri halolaj - magas jód- és szeléntartalommal rendelkeznek;
  • Kisvirágú füzike, melynek teájából (2,5 dl forró vízhez 1 púpozott teáskanál füzike) egy csészét reggel éhgyomorra, egy csészét este, vacsora előtt fogyasztunk (tabletta formájában is kapható);

  • Paradicsom - védőhatású likopint tartalmaz. (A Harvard Egyetemen kimutatták: 34%-kal csökkent a prosztatarák kockázata azon férfiaknál, akik heti 2 vagy több alkalommal ettek paradicsom alapú ételeket.)
  • Törpepálma - a témában legtöbbet kutatott gyógynövény, mely gátolja a prosztata megnagyobbodásért is felelős dihidro-tesztoszteron képződését. Kutatásokban, a növény 50%-kal csökkentette az éjszakai vizelések számát, és 42%-kal mérsékelte a hólyagban maradó vizelet mennyiségét.
  • A csalán kivonata gyulladáscsökkentő, mérsékli a prosztatasejtek anyagcseréjét és növekedését , ezzel a gyulladások és a megnagyobbodás rizikóját. Törpepálmával kombinálvahatása megsokszorozódik.
  • A medveszőlő levél kitűnő fertőtlenítő és vizelethajtó, de nagyobb mennyiségben májkárosító hatású lehet, ezért teáját csak egy hétig fogyasszuk!